Tržišta za mnoge uobičajeno reciklirane materijale se bore u EU

Tržišta za mnoge uobičajeno reciklirane materijale se bore u EU

Ambicije Evrope za kružnom ekonomijom zahtevaju blagovremeno snabdevanje proizvođača dobrog kvaliteta recikliranih sirovina. Međutim, prema danas objavljenoj proceni Evropske agencije za životnu sredinu (EEA), od osam najčešćih reciklažnih materijala, samo aluminijum, papir i staklo imaju dobro funkcionišuća sekundarna tržišta. Nedostatak standardizacije i konkurencija sa novim materijalima su među izazovima za druga tržišta, kao što su drvo i tekstil.

Izveštaj EEA „ Istraživanje tržišta sekundarnih sirovina u Evropi“.' predstavlja skup kriterijuma za analizu funkcionisanja tržišta sekundarnih, recikliranih sirovina. Poboljšanje tržišta za reciklirane sirovine je ključno za stvaranje cirkularne ekonomije u EU, smanjenje potrebe za ekstrakcijom prirodnih resursa i izbegavanje povezanih uticaja na životnu sredinu.

Primenjujući kriterijume procene na osam zajedničkih tržišta sekundarnih materijala , izveštaj EEA zaključuje da samo tri od njih — aluminijum, papir i staklo  — dobro funkcionišu. Ova tržišta obezbeđuju verodostojne i kontinuirane informacije zainteresovanim stranama na tržištu, međunarodna su i otvorena, a reciklirani materijali imaju značajan tržišni udeo u poređenju sa primarnim materijalima, navodi se u izveštaju EEA.

Pet tržišta sekundarnih sirovina koje ne funkcionišu dobro uključuju drvo, plastiku, biootpad , agregate od građevinskog otpada i otpada od rušenja i tekstil . Prema analizi EEA, glavni problemi na ovim tržištima su njihova mala veličina u poređenju sa primarnim materijalima, slaba potražnja i nedostatak zajedničkih specifikacija, što umanjuje kvalitet materijala za industrijsku upotrebu. Pored toga, neki materijali se suočavaju sa specifičnim izazovima, kao što je konkurentna potražnja za korišćenjem energije u slučaju drveta.

Pored priznavanja potrebe za više informacija kako bi se omogućilo pravilno praćenje i procena razvoja tržišta, izveštaj EEA predstavlja nekoliko opcija za prevazilaženje tržišnih barijera za reciklirane sirovine. To uključuje podsticaje za dizajniranje proizvoda koji se lakše recikliraju, jačanje ciljeva recikliranja, povećanje sadržaja recikliranog materijala u novim proizvodima, uspostavljanje tehničkih standarda za reciklirane materijale i korišćenje poreza za izjednačavanje cenovne konkurencije sa primarnim sirovinama.

Kompletan izveštaj možete pronaći na stranici:::

 

 

Podelite članak:
Komentari
    Ostavite komentar